Největší výhody hliníkových disků aneb 5 pádných důvodů, proč jim dát šanci

Alu kola, nebo plechové disky? Obojí nabízí specifické výhody, ale v globále vyhrávají „elektrony“. Podle nás jsou dobrou volbou pro naprostou většinu automobilů. Pokud se chcete podívat, jak by se vyjímaly na vašem voze, vyzkoušejte tento alu kola konfigurátor. A přečtěte si o praktických výhodách, které vás téměř jistě přimějí k nákupu.

1. Hmotnost

Zřejmě každý z vás tuší, že hliníkové disky jsou lehčí než ocelové. V případě běžného auta jako je například Škoda Octavia je to úspora přibližně 1,5 kg na jeden disk ve prospěch hliníku. Řeknete si, že těch 6 kg na čtyřech kolech je nic. Ve skutečnosti však jde o docela zajímavé číslo, které ocení hlavně neodpružené části vozidla, protože se zpomalí jejich opotřebovávání a to výrazně.

2. Bezpečnost

Nižší hmotnost hliníkových disků má pozitivní vliv na jízdní vlastnosti vozidla. Zkracuje brzdnou dráhu i reakční čas elektronických pomocníků vozidla jako je ASR nebo ABS.

3. Údržba

Nánosy zamrzlého sněhu, bláta nebo štěrku na vnitřní straně hliníkového disku se mnohem lépe odstraňují než na plechovém a zároveň i méně usazují. Tyto nánosy způsobují jemné chvění, nevyváženost a namáhání mechanických částí řízení. Plechové disky s poklice znásobují počet míst, kde se může nečistota ukládat.

4. Odolnost

Hliníkové disky lépe snášejí vertikální vibrace, protože po průjezdech nerovnostmi tvoří dosedací plochu hmota hliníku a ne přímo náboj než u ocelového kola. Navíc ke vstřebávání vibrací nejednou pomáhají středicí kroužky, kterými je vybavena většina aut.

5. Estetika

Znáte tento citát? Kola dělají auto. Ani pěkné stříbrné puklice na plechových discích nenahradí rozmanité tvary hliníkových disků. Každé auto mnohem lépe vynikne. Víte docílit elegantnější nebo sportovnější nádech vozidla. Kromě toho, ani po letech nekorodují.

Publikováno: 09. 09. 2020

Kategorie: Automobily