Oprava z havarijního pojištění

Přemýšlíte nad tím, zda by pro vás mělo smysl havarijní pojištění? Odpověď najdete v tomto článku – dozvíte se, jakými způsoby pojišťovny přistupují k pojistnému plnění.

Proč si havarijní pojištění sjednat?

Havarijní pojištění je v podstatě doplněk povinného ručení, který řeší majetek i zdraví člověka, jenž nehodu způsobil. Jinými slovy – pokud nehodu zaviníte a máte sjednané havarijní pojištění, pojišťovna vám poskytne pojistné plnění. Havarijní pojištění si obvykle sjednávají řidiči, kteří si nejsou jistí svým řidičským uměním a začátečníci. Výjimkou však nejsou ani zkušení motoristé. Vzhledem k velmi dostupným cenám pojistného se jim nevyplatí riskovat, že by v případě nehody museli zaplatit opravu vozu z vlastní kapsy.

Na co se havarijní pojištění vztahuje?

Havarijní pojištění svádí k myšlence, že chrání pojištěnce v případě autonehody, ve skutečnosti však seznam zahrnuje i jiná pojistná rizika: krádež, vandalismus, přírodní živly, střet se zvířetem a další položky.

Jak probíhá oprava z havarijního pojištění?

Pojišťovny umožňují dvě metody úhrad. První je úhrada rozpočtem, kdy pojišťovna vytvoří rozpočet opravy a na základě toho vám vyplatí stanovenou částku. Tento způsob je výhodný pro pojištěnce, kteří si jsou schopni vyjednat levnou opravu (např. u známého v dílně) a do rozpočtu se s přehledem vejdou. V takovém případě se dá na havarijním pojištění i „vydělat“, protože cena opravy nemusí převýšit plnění. Ale může nastat i opak – částka je poměrně nízká a ne každý se do ní vejde. Druhým způsobem je oprava ve vybraném servisu, kdy klient pojišťovny uhradí fakturu ze svého a následně ji nechá pojišťovně proplatit. I v tomto případě však hrozí krácení plnění. Jistotu získáte pouze ve smluvních autoservisech, nicméně tam nemáte možnost opravu řídit, protože probíhá podle předem stanovených pravidel mezi servisem a pojišťovnou.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Automobily