Pravidelná technická prohlídka se týká i obytného vozu. Jak karavan na STK a emise připravit?

Mnozí majitelé motorových vozidel pohlíží na STK a emise jako na nutné zlo, ale ve skutečnosti jde o relativně účinné opatření, jak alespoň do určité míry udržet vozový park ve ucházející kondici. Pravidelné prohlídky představují páku na řidiče, kteří by jinak na technický stav vozidla nebrali zřetel. Zanedbaný automobil přitom může bezprostředně ohrožovat posádku i ostatní účastníky silničního provozu, proto je vhodné brát „technickou“ vážně. Ale co když ve vaší garáži odpočívá karavan? Nebojte, i tak proces zvládnete. Jen se předem seznamte s několika specifiky.

Jak často musí majitel karavanu na STK a emise?

Pokud jste si pořídili zbrusu nový obytný vůz, musíte se na první kontrolu dostavit po 4 letech od uvedení do provozu. Následně vás čekají pravidelné kontroly s dvouletou periodicitou. Technická kontrola se samozřejmě týká také přívěsů. První prohlídka nebrzděného přívěsu musí proběhnout do 6 let od koupě, každá další co 4 roky od předchozí. S brzděným přívěsem vás první prohlídka čeká po 4 letech a poté každé 2 roky.

Najděte si stanici, kde vás vezmou

Výběr stanice státní technické kontroly nenechávejte na poslední chvíli. V předstihu se zeptejte, zda je vámi vyhlédnuté místo připraveno na větší rozměry karavanu. Některá místa mohou mít problém s výškou nádstavby nebo rozvorem. Sázkou na jistotou je STK, kde probíhají i kontroly nákladních vozidel.

Co se kontroluje?

Technik STK se po identifikaci karavanu (kontrola registrační značky, VIN a stavu tachometru) zaměří na brzdy, řízení, osvětlení, podvozek, motor a výkon, pneumatiky a nápravy, výhled řidiče a v neposlední řadě na prvky spadající do povinné výbavy vozu. Pokud máte pocit, že váš karavan není v nejlepší formě, dopřejte mu před kontrolou svědomitou péči odborníků. Specializovaný servis karavanů vyřeší všechny neduhy a připraví obytný vůz či přívěs tak, aby státní technickou kontrolou bez problémů prošel. Mějte na paměti, že mnohem lepší dojem dělá čisté auto. Co kontrolou rozhodně neprojde, je karavan s nehomologovanými autodíly, neschválenými polepy skel, upravenými tlumiči nebo výfukem, nefunkčními stěrači a odlišnými rozměry pneumatik.

Publikováno: 29. 02. 2020

Kategorie: Automobily