Jak správně vybrat nosič na kolo?

Léto je ideální čas, kdy vyrazit na kola. Děti mají ve škole prázdniny a venku obvykle panuje nádherné počasí. Mnohdy se ale stává, že cyklostezky v okolí už znáte jako své boty a chcete vyzkoušet něco nového. Jak se ale s kolem dostat mnohem dále než běžně jezdíte? Výborně vám k tomu poslouží nosič kol. I těch je však několik druhů.

Nejznámější jsou střešní nosiče kol, ale momentálně nejžádanější, nejpraktičtější a nejprodávanější jsou nosiče kol na tažné zařízení. Jak vybrat ten nejvhodnější a podle čeho se rozhodovat?

Základem při rozhodování by určitě neměla být cena, ale spíše schopnost bezpečně přepravit kola. Je totiž rozdíl, zda chcete na nosiči převážet klasická kola, nebo elektrokola. Ty jsou podstatně větší a těžší. Proto vám doporučujeme sledovat především doporučenou nosnost nosičů. Ta se pohybuje pro střešní nosič jízdních kol od 15 do 20 kg. Pokud nosič přetížíte, hrozí, že kola budete sbírat někde na dálnici, což nechcete.

Nosiče kol na tažné zařízení - nejlepší a nejpraktičtější řešení přepravy kol

Důležitým faktorem při výběru nosičů kol je počet kol. Jsou nosiče na kola na tažné zařízení, na které naložíte max. 2 kola, k jiným je možnost dokoupení adaptéru na třetí, resp. čtvrté kolo. Také nezapomínejte ani na skladnost nosiče, protože se nepředpokládá, že byste ho používali během celého roku. Některé z nich se totiž nedají složit a zaberou spoustu místa. Sledujte při každém nosiči tedy i jeho rozměry po složení.

Velmi častým dilematem bývá rozhodování, zda sáhnout po nosiči se sklopnou funkcí, se kterou souvisí i zavírání zadních dveří. Pozor si dávejte hlavně u typů aut VAN, nebo u typů aut, kterým se dveře otevírají do boku - např. Citroen Berlingo, Peugeot Partner, Mercedes Viano, VW Transporter apod. Při nich vám doporučujeme si osobně vyzkoušet zda vám otevírání zadních dveří, po sklopení nosiče kol na tažné zařízení i funguje.

Často podceňováná, ale velmi důležitá funkce nosičů, je možnost uzamykání kol k nosiči. Zlodějů sice tato funkce neodradí, ale dokáže jim krádež znepříjemnit a celkově je při "práci" zpomalit. Přesto kola nikdy nenechávejte dlouho bez dozoru.

Pro jistotu malé repete. Při výběru máte k dispozici tyto základní druhy nosičů:

  • nosič kol na tažné zařízení - v Evropě nejprodávanější,
  • nosič kol na páté dveře auta - nejméně častá varianta přepravy kol
  • střešní nosič kol - osvědčený systém přepravy, pokud tedy nemáte příliš vysoké auto a nemáte tažné zařízení

Publikováno: 11. 04. 2021

Kategorie: Automobily