Likvidace zbytků jídla

Možná k tomu přispívají i reklamy různých super a hyper marketů, mnohdy za větší nákup vděčíme slevám, ve výsledku ale zůstává, že často kupujeme více potravin, než potřebujeme nebo než budeme schopni zkonzumovat. Hodně Čechů a Moravanů milují týdenní nákupy, kdy stačí zajet nakoupit pouze jednou za týden, a jinak například pouze pro pečivo nebo čerstvou zeleninu. Ušetří to čas a často si říkáme, že i peníze. Ale ne vždycky je to pravda.

Mnohdy právě při takovém týdenním nákupu nakoupíme více potravin, které mají kratší dobu trvanlivosti, a později zjistíme, že to nestihneme sníst. Často pak potraviny vyhazujeme. V Česku lze i dle zákona vyhazovat organický i neorganický odpad do popelnic. Někteří již používají drtiče odpadů, které jsou vhodné právě pro organický odpad. Mnozí odpůrci ale tvrdí, že tento odpad z drtičů se kanalizace zanášejí pevnými látkami z drtičů a to především tuky, a navíc rozdrcené zbytky pak přitahují potkany do kanalizačních stok.

V zahraničí jsou ale přísnější pravidla na likvidaci zbytků jídla. Pro restaurace a jídelny ale platí úplně něco jiného. Oni nemohou zbytky jídel ani vyhodit do normální popelnice, ani nemohou použít drtič. Navíc například syrové maso se do drtiče nesmí dávat. Všechny jídelny a restaurační zařízení musí zbytky jídel ukládat do uzavřených kontejnerů, které musí předávat k odborné likvidaci specializované firmě, samozřejmě že za úhradu. I z tohoto důvodu vzniklo v Brně společenství několika restaurací, z kterých jsou zbytky sváženy autem charity a rozdávány bezdomovcům. Vždyť právě bezdomovců stále přibývá a je velká škoda, zbytky jídel vyhazovat, když je mohou nasytit a zahřát.

Praktické tipy, jak ušetřit za jídlo

Úspora peněz na jídlo je výzvou, se kterou se potýká mnoho z nás, zejména když se snažíme dodržet rozpočet. Naštěstí existuje několik strategií, jak ušetřit na jídle a přitom si dopřát zdravou a vyváženou stravu.

1. Plánujte si jídlo: Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak ušetřit na jídle, je plánovat si jídlo předem. Když máte jasnou představu o tom, co budete každý týden jíst, můžete si vytvořit seznam potravin, který obsahuje pouze to, co potřebujete. Nebudete tak v pokušení nakupovat impulzivní položky, které mohou zvýšit náklady na nákup potravin.

2. Nakupujte ve velkém: Nakupování ve velkém je skvělý způsob, jak ušetřit peníze za potraviny. Mnoho obchodů nabízí slevy za nákup většího množství zboží a při nákupu ve velkém můžete často sehnat položky, jako je rýže, fazole a dokonce i některé mražené výrobky, mnohem levněji.

3. Nakupujte obecně: Zboží, které je generické, je často mnohem levnější než jeho značkové protějšky. Ve většině případů jsou složky v generických položkách stejně kvalitní jako v dražších značkách.

4. Kupujte sezónní zboží: Ovoce a zelenina, které jsou v sezóně, jsou obvykle mnohem levnější než ty, které jsou mimo sezónu. Sezónní stravování vám nejen ušetří peníze, ale také zajistí, že produkty, které konzumujete, jsou na vrcholu své čerstvosti.

5. Nakupujte v okolí: Nebojte se poohlédnout po nejlepších nabídkách. Porovnávejte ceny v různých obchodech a zvažte nákupy na místních farmářských trzích nebo ve velkoobchodech, kde ušetříte ještě více.

6. Nakupujte chytře: Když jste v obchodě, nezapomeňte číst etikety a porovnávat ceny. Mnoho obchodů má "generické značky", které jsou stejně dobré jako značkové, ale jsou mnohem levnější.

7. Kupujte mražené: Mražené ovoce a zelenina jsou obvykle mnohem levnější než jejich čerstvé protějšky. Nejenže jsou levnější, ale často mají také delší trvanlivost, takže se nemusíte obávat, že se tak rychle zkazí.

8. Nákup ve velkém: Nákup ve velkém může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za potraviny. Mnoho obchodů nabízí slevy za nákup většího množství zboží a při nákupu ve velkém můžete často sehnat položky, jako je rýže, fazole, a dokonce i některé mražené výrobky, mnohem levněji.

9. Používejte kupóny: Další skvělý způsob, jak ušetřit na potravinách, je využití kupónů. Mnoho obchodů nabízí kupony, které lze uplatnit na slevy na určité položky. Nezapomeňte zkontrolovat datum platnosti na kupónech a ujistěte se, že jsou stále platné.

10. Využijte zbytky jídla: Nenechte zbytky přijít nazmar. Ze zbytků lze druhý den připravit vynikající jídlo a ušetřit si tak nákup dalších surovin.

Ušetřit peníze za jídlo může být náročné, ale s trochou plánování můžete vytvořit jídla, která budou chutná a cenově dostupná. Vyzkoušejte tyto tipy a začněte snižovat náklady a jíst zdravěji.

Publikováno: 02. 01. 2018 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Jak šetřit přírodu

Autor: Václav Bártl