Likvidace pneumatik dnes není žádný problém – víte, co se s nimi děje, když doslouží?

Každoročně se na světě vyrobí miliarda pneumatik, které rozhodně nejsou věčné. Jakmile doslouží, je nutné je likvidovat. Naštěstí ekologická likvidace pneumatik není jen zbožné přání, nebo cíl do budoucnosti. Realizuje se již nyní. Za vrácení a ekologickou likvidaci pneumatik nemusíte platit. Vše jste již zaplatili při jejich nákupu. Na sběrný dvůr sice nepatří, a proto se nedivte, že tam vám je obvykle nevezmou, nebo pouze za poplatek. Můžete je však vrátit na zhruba 2900 sběrných místech, která provozuje nezisková společnost ELTMA. Zakladateli tohoto kolektivního systému určeného pro naplňování hodnot společenské odpovědnosti jsou výrobci pneumatik Bridgestone, Continental, Good Year, Michelin, Nokian Tyres a Pirelli. Letní pneumatiky, zimní pneumatiky – každé z nich jednou doslouží. Přes dostupnou možnost likvidace zdarma, řidiči pořád odevzdávají jen něco přes 60 % „vysloužilých“ pneumatik. Kde končí? Ještě pořád velice často na černých skládkách. Přitom ekologická likvidace pneumatik umí dát pneumatikám, tedy především materiálu z nich, nový život. Ne, recyklace rozhodně není ziskovou, avšak je skvělé, že se miliardy pneumatik pouze neekologicky neskládkují, ale nalézají po recyklaci své využití. Do lesa tedy skutečně nepatří.

Nový život umí dát starým pneumatikám i designéři či šikovní domácí kutilové

Designéři a sochaři umí ojeté pneu proměnit skutečně k nepoznání. Lze z nich vidět dokonce sochy či zahradní nábytek. Určitě byste se těmto kouskům nebránili. Jako amatéři si však na takovou nádheru troufneme málokdy. Ze starých pneumatik je možné vybudovat i kouzelné dětské hřiště. Stačí správné barvy a nějaké další doplňky, jako lana či držadla. Menší nevýhodou je, že pneumatiky, které natřete barvou, už nebudou vhodné na běžnou recyklaci, jakou prochází ihned odevzdané pneumatiky. TIP: Chcete přispět životnímu prostředí? Nezapomeňte tedy, že i levné pneumatiky si musíme umět vybrat v dobré kvalitě. Protože jen kvalitní pneumatika vydrží, a je tak současně šetrnější k životnímu prostředí.

I na zahradě lze staré pneumatiky využít s vkusem

Neodpustím si několik tipů, kdy můžou ojeté pneumatiky vkusně posloužit i na našich zahradách. V podstatě je ani neuvidíte, takže se nemusíte bát, že se přidáte mezi řady českých kutilů, kteří vyrábí fóliovníky z PET lahví a květináče z pneu. Pneumatiky lze však skvěle využít na modelování terénu na zahradě. Snadno díky nim vytvoříte rozdílné půdní podmínky pro každou z osázených rostlin. Pneumatiky se nakonec zakryjí substrátem, případně mulčem, takže nejsou vůbec vidět. Hodí se i všude tam, kde nás trápí zamokřený pozemek a potřebujeme rostliny zasadit vyvýšeně. Navýšený substrát udrží pneumatika, kterou však zakryjeme, takže není vůbec vidět. Sázíte na své zahradě extrémně kyselomilné rostliny? Například kanadské borůvky? Vykopejte díru, a do ní usaďte pneumatiku tak, aby nebyla vidět. Spodní část vystelte propustnou mulčovací fólií. Do takto vytvořeného prostoru vysaďte kanadskou borůvku (do kyselého rašelinového substrátu). Pneumatika uchová v okolí kořenů rostliny správné PH půdy, protože nedojde ke zamíchání s okolitým substrátem. Borůvka přitom koření plytce, takže do hloubky výměnu substrátu příliš řešit nemusíte.

Jak lze ojeté pneumatiky využívat v rámci recyklace?

Likvidace pneumatik, přestože je její ziskovost záporná, má smysl. Jedním z nejstarších způsobů využití starých pneumatik je jejich protektorování. Pokud mají nepoškozenou ocelovou konstrukci, je možné pneumatiky z osobních automobilů protektorovat jednou, z nákladních čtyřikrát a z autobusů třikrát. Existuje jak protektorování za tepla, tak za studena. Ze starých pneumatik již sice nejde vyrobit zpátky kaučuk, lze je však zpracovat tak, aby byly využitelné jako druhotná surovina s celou řadou skvělých vlastností. Z pneumatik se pomocí magnetických separátorů odstraní kovové výztuže, odstraní se textilní části, a následně se pneumatika zmrazí pomocí tekutého dusíku a tzv. kryogenním drcením se vytvoří granulát k dalšímu využití. Granulát ze starých pneumatik se používá k opětovné výrobě pneumatik, uplatnění nachází jako gumoasfalt při výrobě moderních odolných cestních povrchů, hodí se pro sportovní povrchy, do jízdáren, jako mulčovací hmota, uplatní se ve stavebnictví a v mnoha dalších oborech. Překvapivě nelze zavrhovat ani ekologické spalování pneumatik. Tuna pneumatik dokáže nahradit 1,25 tuny uhlí.

Co dělat pro planetu a naše děti, pokud jde o pneumatiky?

· Postarejte se, aby byly vaše pneumatiky ekologicky zlikvidovány. · Zdarma je vždy odevzdejte na specializovaná místa pro sběr starých pneumatik. · Případně pro ně najděte trvalé a vkusné využití v domácnosti či na zahradě. · Nakupujte vždy pouze kvalitní pneumatiky, které mají delší životnost a jsou ekologičtější. Zbytky pneumatik by v půdě našli naši potomci ještě po několika staletích. Takže než jim ponechat takto nevábné archeologické nálezy, raději se postarejte o jejich ekologickou likvidaci.

Publikováno: 03. 03. 2020

Kategorie: Jak šetřit přírodu