Stykače, jejich členění a využití a v čem se liší od relé

Stykač je elektromechanické zařízení fungující na poměrně jednoduchém principu. Jak pracuje a kde všude se se stykači můžete setkat?

Stykače a relé, existují rozdíly?

Hlavní úkol stykače je spínání nebo rozepínání elektrického spojení. V principu plní obdobnou funkci jako relé. Rovněž se tato dvě zařízení podobají charakteristickými parametry i svou konstrukcí. Stanovit rozdíly je proto poměrně obtížné. U stykačů nicméně kromě hlavních kontaktů bývají přítomny rovněž i ty pomocné. Může to být jeden kontakt, ale také několik. Slouží k ovládání, blokování a též k signalizaci. Relé má kontakty shodné.

Princip fungování stykačů a jejich dělení

Stykače se tedy skládají primárně z kontaktů, magnetického jádra a cívky. Na cívku je přiveden relativně malý proud. To způsobí vytvoření magnetického pole a přitažení jádra. Dojde tak právě ke klíčovému spínání nebo rozpínání obvodu. Charakterizovat bychom je tak mohli také jakožto spínače, které jsou aretované v jedné poloze, zpravidla ve vypnuté. V odlišné poloze je potom musí udržet jiná síla. K přerušování proudu může docházet ve vzduchu či v oleji. Jednoduché členění tak rozlišuje stykače na olejové či vzduchové. Celkově však existuje celá řada různých typů, například stykače elektromagnetické, váčkové či pneumatické a mnoho jiných.

Jak se stykače používají

Běžně se s těmito zařízeními setkáte u elektrických spotřebičů, a to u těch, které je potřeba spínat nepřímo. Stykače mohou tuto funkci snadno splnit, případně mohou spínat elektrická zařízení s vysokými rozběhovými proudy. Výhodou stykačů je to, že snesou i velmi časté spínání, uváděná hodnota je až 3000x za hodinu. Rovněž jsou prakticky bezúdržbové. Použití stykače v obvodu však znamená dodržet základní parametry. Zejména se jedná o konstrukci, dále ovládaný proud či výkon, stejně tak napětí ovládacího obvodu, možnost osazení pomocnými kontakty, četnost spínání a mechanická a elektrická životnost.

Nabídka stykačů v TME

Využití stykačů je proto mimořádně rozmanité. Patří proto k často poptávaným komponentám. Různé typy přehledně na jednom místě naleznete v portfoliu značky TME. Tato značka má svůj původ v polském městě Lodž. Ve středním Polsku dodnes nalezneme klíčové zázemí nejen v podobě oficiálního sídla společnosti, ale také se zde nachází rozsáhlé skladové centrum. K tomuto by navíc v budoucnu mělo přibýt další moderní logistické zázemí. Plně to odpovídá misi společnosti Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o., která si klade za cíl stát se pro své odběratele značkou první volby a rovněž neustále upevňovat svou pozici evropského lídra. Hlavní oblasti, které se snaží neustále rozvíjet, jsou především efektivita pracovních postupů, flexibilita při odbavování objednávek a právě logistika zboží.

Publikováno: 24. 11. 2020