Kdy přezout na letní gumy 2021?

Za okny je sice ještě sníh a některé dny mrze až praští, ale i tak se jarní měsíce blíží velmi rychle a opět bude čas na přezutí zimních pneumatik na jarní. Kdy byste měli po letňácích sáhnout a na co je dobré myslet? Důležité informace nám zprostředkoval renomovaný pneuservis Děčín, který zajišťuje veškeré služby související s přezutím i prodejem pneumatik a kol, servisní práce, 3D geometrii a v neposlední řadě repasi řízení.

Kdy přezout na letní v roce 2021?

Z hlediska legislativy je povinnost jezdit na zimních pneumatikách od 1. listopadu do 31. března, ovšem pouze v případě následujících podmínek:
  • na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
  • nebo je možné za daného počasí takové podmínky v dohledné budoucnosti předpokládat.
  • Dále pak zákon stanovuje úseky, kde musí být v daném období použity na vozidle zimní pneumatiky bez ohledu na počasí.
Co to znamená v praxi? Na letní pneumatiky můžete přezout kdykoliv. Ideálně v době, kdy se počasí ustálí a teplota stoupne nad 7 °C. Řidiči, kteří většinu času jezdí po městě, mohou vyměnit zimní pneu za letní podstatně dříve než obyvatelé horských oblastí. Snažte se použít selský rozum a zhodnoťte, zda se s vozidlem pohybujete po silnicích, které jsou prosté sněhu, břečky a ledu. Na jakémkoliv suchém (ale i mokrém) povrchu mají letní pneumatiky lepší vlastnosti než zimní a jízda na nich je bezpečnější.

Je dobrý nápad „dojezdit“ zimní pneu i v létě?

Máte pocit, že vaše zimní pneumatiky budou v příští sezóně nepoužitelné a napadlo vás, že je dojezdíte během roku – a tím ve finále ušetříte? Raději oželte pár korun a přezujte automobil na letní již na jaře. Jízda na zimních pneumatikách je ve vyšších teplotách nebezpečná. Směs je konstruována do chladnějšího počasí – jinak automobilu ubírají na jízdních vlastnostech, zvyšuje se riziko defektu, spotřeba i hluk.

Publikováno: 15. 01. 2021

Kategorie: Automobily